Sentencja


Wszystko płynie... Ale nie sądzę, żebym to wszystko chciał wyłowić!

Informacje dla Gości

INFORMACJE DLA GOŚCI

Ponieważ nikt nie jest w stanie sprawdzać na bieżąco całego bloga, wprowadziłem moderację komentarzy do starszych wpisów. Nie zdziwcie się więc, jeśli Wasz komentarz nie pojawi się tam od razu. Nowe wpisy można komentować normalnie, tak jak dotychczas - bez moderacji.


poniedziałek, 7 grudnia 2015

Prośba o pomoc

     Jakoś trudno mi powrócić. Zakopałem się w innej rzeczywistości. Uciekłem - tak chyba łatwiej i trafniej trzeba to określić. 

      Zacząłem pisać coś innego. Kilkakrotnie wspominałem tu o pewnej krainie, zwanej Skyrim. To gra komputerowa, typu fantasy, charakteryzująca się tym, że nie ma scenariusza, a gracz sam decyduje o tym, co robi i ponosi konsekwencje swoich wyborów.
     
     Kiedyś widziałem film "Książę Persji", nakręcony na podstawie gry. Powstała z tego całkiem zgrabna opowiastka. Tyle tylko, że tamta gra miała scenariusz, a rozgrywka była w dużej mierze liniowa. W Skyrim można natomiast robić, co się chce, więc ilu graczy, tyle scenariuszy, jeden do drugiego nie podobny. I zacząłem sobie wyobrażać, jak wyglądałby film, nakręcony według tej gry. Z oryginalną muzyką, z wykorzystaniem występujących w niej lokacji, postaci, nawet niektórych dialogów, osadzony w tamtej rzeczywistości.

     Zacząłem grać w nią po raz którymś tam z kolei, jednak tym razem robiłem notatki. Jak dziennikarz relacjonuje prawdziwe wydarzenia, ja zacząłem opisywać te, które wydarzyły się w grze. Postanowiłem to opisać - sam dla siebie, dla własnej satysfakcji.

     Zaczyna powstawać z tego powieść. Ma już grubo ponad 200 stron, a ja jeszcze nie dotarłem do połowy wydarzeń, które chciałbym opisać. Oczywiście, nie da się stworzyć opowieści, będąc wiernym grze w sposób absolutny. Trzeba było niektóre postaci wzbogacić, tchnąć w nie ducha, stworzyć nie istniejące dialogi, cechy charakteru, zachowania. Moja opowieść trzyma się raczej głównego wątku, aczkolwiek jest mocno ubogacona.

     I teraz mam zagwozdkę - co z nią zrobić?

     Najlepiej nic. Dla kogoś, kto nigdy nie grał w Skyrim, opowieść jest chaotyczna i trudna do przełknięcia. Jeśli ktoś grał, to nie będzie zbyt chętnie czytał cudzej opowieści, skoro potrafił stworzyć własną historię, aczkolwiek bez jej opisywania. Ale mimo wszystko korci mnie, aby się tym podzielić.

     Opublikować na blogu? Za długa. Przez rok musiałbym nie pisać o niczym innym. Stworzyć nowy blog, specjalnie w tym celu? Już prędzej. Rozważałem takie rozwiązanie. Ale mimo wszystko wolałbym to zrobić tutaj, tylko w innej zakładce, na osobnej stronie, czy jakoś tak. I nie wiem, jak tę zakładkę stworzyć. Ktoś wie? W menu znalazłem coś takiego, jak utworzenie nowej strony. Co to takiego? Jak to będzie wyglądało? Przyznam, że trochę boję się eksperymentować z ustawieniami, żeby nie wysłać tego bloga w kosmos. Bo mimo wszystko mam zamiar tu wrócić, gdy tylko wróci do mnie chęć pisania na bieżąco.

     I o to Was proszę - o podpowiedź. Jak stworzyć nową zakładkę, albo co to jest ta nowa strona.

    I będę wdzięczny za każdą pomoc.
     

     

14 komentarzy:

 1. Utwórz bloga zamkniętego. Wrzucaj tam kolejne, powstające fragmenty. Dodaj tych, którym ufasz, którzy będą Cię recenzować i pozwól im czytać. Kiedy będzie gotowa- wydaj. Niektóre wydawnictwa mają specjalne zakładki do zgłoszenia dla nowych twórców. Sprzedaję Ci mój patent, miałam tak zrobić, ale natłok obowiązków sprawił, że odłożyłam swoje pisanie do szuflady. Ty nie pisz do szuflady! Zawalcz o siebie. Powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za odpowiedź, ale wydawanie tego nie wchodzi w grę. To byłoby naruszenie praw autorskich. Ich właścicielem jest Bethesda, twórca gry. Ja mogę jedynie ograniczyć się do opowiedzenia swojej wersji na blogu, ale i tak muszę podać, na podstawie czego zostało to napisane. Nie będzie to zresztą pierwszy taki eksperyment. Odkryłem już w sieci to:
   http://obreczniebios.blogspot.com/p/blog-page.html
   Tyle tylko, że w tej grze każda historia jest inna. Moja będzie wyglądała zupełnie inaczej i inaczej będzie opowiedziana - i dlatego uważam, że warto ją stworzyć.

   Usuń
  2. Zwróć się do autora gry z pytaniem, czy jest zainteresowany wydaniem suplementu w postaci pisanej- w wersji Twojej własnej. To też może być ciekawe doświadczenie dla graczy.

   Usuń
  3. Ta gra stała się kultowa. Niestety, ma to też wady - opowieści powstało już mnóstwo. Zginie w tłoku. Ale miło mi, że we mnie wierzysz ;)

   Usuń
 2. Potraktuj to jak depozyt dla przyszłych pokoleń. W naszej rodzinie też takowy mamy. Są to wojenne wspomnienia naszego dziadka.
  Prócz tego załóż odrębną zakładkę. Ja też mam ich parę. Problem polega na tym, że długi tekst wyświetlany jest w jednym ciągu. Dodaje się go sukcesywnie od dołu. Może lepszy byłby drugi blog z odnośnikiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już zdecydowałem - drugi blog. Próbowałem z tymi stronami, ale nie umiem tego podzielić na poszczególne wpisy.

   Usuń
 3. Otwórz nowy blog, dostępny tylko dla osób zaproszonych. Oczywiście zostaw na tym blogu notatkę, że masz drugi blog i w przybliżeniu napisz o czym on jest. Jeśli ktoś, spoza osób przez Ciebie zaproszonych będzie zainteresowany to będzie musiał do Ciebie pchnąć maila z prośbą o zaproszenie. A Ty, albo go zaprosisz albo nie.
  A jak już skończysz, to skontaktuj się z twórcą tej gry i może jednak to wydasz. Przecież ukazują się również drukiem scenariusze różnych filmów- czyli wpierw jest film, potem książka. Tu też tak może być, jeśli autor gry będzie tym zainteresowany. To jest również reklama tej gry.
  Miłego, ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zrobiłem sobie drugi blog. Trzeba kliknąć na winietkę smoka - i się pojawia.
   Na razie otwarty - zobaczymy, jak to dalej pójdzie.

   Usuń
 4. W menu bloga jest pozycja "strony".Kiedy tam klikniesz, pojawia się propozycja "dodaj stronę"
  No i dodaj;)
  Potem trzeba wejść w menu "układ" , następnie "dodaj gadżet" - jest tam obok innych możliwość dodania kolejnej strony bloga.Kliknij, zatwierdź ustawienia i po kłopocie - obie strony bloga są widoczne dla czytaczy.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak, tez to odkryłem, ale w dalszym ciągu nie wiem, jak to podzielić na poszczególne wpisy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obawiam się, że nie da rady tego podzielić. Dlatego odrębny blog stanowi optymalne rozwiązanie dla publikacji długich tekstów.

   Usuń
 6. W przeciwieństwie do Starszego, nigdy mnie fantasy nie pociągało. Może zbyt twardo stąpam po ziemi
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Dokładnie - gadżetu "strona" nie podzielisz jak głównej części bloga. Ten gadżet ludzie najczęściej wykorzystują, by napisać kilka słów o sobie, podać do siebie kontakt, zapisać regulamin bloga - czyli spójną, niezbyt rozbudowaną całość.
  Zgadzam się z opcją bloga

  OdpowiedzUsuń
 8. Hehe, jestem jednak co nieco spostrzegawcza, zajrzałam dziś do Ciebie i zanim zaczęłam czytać ten wpis to zauważyłam ikonkę nowego bloga. :) wrzuciłam do ulubionych i na pewno przejrzę, nawet jeśli nic z tego nie będę rozumiała ;) ciekawe czy Ty zauważyłeś, że ja tez mam nowego bloga :D

  OdpowiedzUsuń