Sentencja


Wszystko płynie... Ale nie sądzę, żebym to wszystko chciał wyłowić!

Informacje dla Gości

INFORMACJE DLA GOŚCI

Ponieważ nikt nie jest w stanie sprawdzać na bieżąco całego bloga, wprowadziłem moderację komentarzy do starszych wpisów. Nie zdziwcie się więc, jeśli Wasz komentarz nie pojawi się tam od razu. Nowe wpisy można komentować normalnie, tak jak dotychczas - bez moderacji.


wtorek, 9 grudnia 2014

Wszystkie stworzenia, duże i małe

     - Lolek coś niemrawy! – stwierdził Starszy ze zmartwioną miną. – Nie chce jeść, wiecznie śpi, chudy się zrobił…
    
     Dokonałem obserwacji żółwia. Faktycznie, schudł ostatnio, choć w jego przypadku trzeba się dobrze przyjrzeć, żeby to zauważyć. Nie rusza się i, jak twierdzi Starszy, nic nie chce jeść. Gdy wypuścimy go z akwarium, robi regularny obchód włości, zagląda w każdy kąt, więc siły ma. Ale jeść nie chce. Co może mu być?
    
     Odpaliłem net. Wlazłem na stronę i próbuję objawy dopasować do choroby. Awitaminozę miał już dwa razy, na własne życzenie zresztą, bo witamin mu nie skąpimy. Ale to tym razem nie to. Szperam i szperam i znaleźć nie mogę. Wreszcie coś zaczęło pasować. Takie objawy zdradza żółw, przygotowujący się do zimowej hibernacji.
    
     - Odwaliło mu? – spojrzeliśmy po sobie. – Po dziesięciu latach przypomniał sobie, że jest żółwiem?
    
     Dawaj w Internet, szukać rozwiązania problemu! Trzeba mu stworzyć warunki letnie! No, dobra, ale on cały czas ma warunki letnie. Zresztą, jego towarzyszka nie zdradza żadnych oznak hibernacji. Nieruchawa, jak zawsze…
    
     Wymieniłem mu żarówkę na trochę mocniejszą. Zaczął chętniej wygrzewać się na wysepce. Ale jeść w dalszym ciągu nie chciał.
    
     - W dupie mu się poprzewracało! – warknąłem. – Delikatny kurczaczek, świeżutka rybka…
    
     - Mrożona – dodała Koleżanka Małżonka.
    
     - Rozmrożona – sprostowałem. – Do tego witaminki, jabłuszko, jajeczko. No, czego on jeszcze chce?
    
     - Jest chory – mruknął Starszy, ze zgaszonymi oczami.
    
     Z powrotem w Internet. Klinika weterynaryjna, enter! No, wywaliło ich kilka. Nie ma co, weterynarzy ci u nas dostatek: Od krów, od koni, od świń, od psów… Na co w  mieście weterynarz od krów? Od koni, w porządku, jest w mieście stadnina, ale od krów, albo świń? Od małych zwierzątek nie ma…
    
     - Przecież dr K. przyjmował naszego żółwia, gdy miał awitaminozę – przypomniałem. – On stacjonuje tu niedaleko, na sąsiednim osiedlu.
    
     Ale Internet pokazywał coś innego – tam wyłącznie koty i psy. Widocznie dr K. już tam nie pracuje.
    
     Wreszcie, po długim bólu i męce znaleźliśmy weterynarza, niedaleko centrum. Tyle, że to już wieczór i trochę za późno.
    
     - Robimy tak – podniosłem w górę palec. – Jutro, jak przyjdziecie ze szkoły, spróbujcie go nakarmić. Jeśli coś zje, to znaczy, że to było rzeczywiście przygotowanie do hibernacji i nic mu nie jest. Ale jeśli znów nie ruszy, poczekajcie, aż przyjdę z pracy i wyruszymy do weterynarza!
    
     Ale okazało się, że to nie koniec kłopotów ze zwierzętami. Polazłem bowiem do sypialni i ujrzałem następnego zwierzaka, smętnie zwiniętego w kulkę.
    
     - Mieczysław też jakiś niemrawy!
    
     Wszystkie oczy skierowały się na mnie.
    
     - No, jakiś taki zwinięty w kulkę. Nie wiem nawet, czy żyje, bo on generalnie mało się rusza.
    
     - Jaki Mieczysław? – zapytała Koleżanka Małżonka.
    
     Wskazałem palcem do sypialni.
    
     - No, Miecio! Wisi u sufitu, nad szafą…
    
     Wszyscy pobiegli do najmniejszego pokoju. Ledwo się w nim zmieścili.
    
     - Pająk! – zawołał Młodszy i natychmiast się ewakuował. Trochę się ich boi.
    
     - Zabić go? – spytał Starszy, udając twardziela.
    
     - Ani się waż! – zawołałem. – Co ci Mieczysław zrobił? Wisi sobie spokojnie już od miesiąca i nikomu nie wadzi.
    
     - Pajęczyny mi tu wiesza  – jęknęła Koleżanka Małżonka. - Jak to wygląda?
    
     Zrobiłem obrażoną minę.
    
     - Gdybym ci nie powiedział, nawet byś nie zauważyła! Zostawcie go, może on też zaczyna hibernować?
    
     Młodszy popatrzył na mnie podejrzliwie.
    
     - Ale ja z nim do weterynarza nie pójdę! - oświadczył.
    
     Cykor!


27 komentarzy:

 1. Mój młodszy tez coś szczególnie nie lubi pająków
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To pewnie jakaś szczególna cecha Młodszych. Może odkryjemy jakieś nowe prawo biologii?
   Pozdrawiam

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. No, ale chyba nie Mieczysława? Mieczysław jest członkiem rodziny - nic by Ci nie zrobił.

   Usuń
 3. Eetam - ja wciągam odkurzaczem ...teraz .Kiedys to ja miała straszne sny no, pająkowe.Więc ze strachu teraz je wciągam...Odkurzaczem.
  Co do żółwia wiem ,że to straszne ale one czasem również umierają .Zapytaj Maradag...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rodzinę mam odkurzaczem wciągnąć? No wiesz? Mieczysław może i pająk, ale swój. Na własnej krwi wyhodowany!
   Wiem, że żółwie nie są nieśmiertelne, no ale chyba 10 lat dla takiego gada to nawet nie wiek średni - one dozywają siedemdziesiątki.

   Usuń
 4. A jaki masz gatunek tych żółwi? Miałam kiedyś stepowego i kazali mi nie dopuszczac do jego zapadnięcia w sen zimowy. Poza tym jeśli żółw nie je dostarczanej mu zieleniny to znaczy, że ma ona zbyt wiele chemii, w związku z tym nasz dostawał obrane ze skórki jabłka i domowej roboty twarożek z tartą marchewką (obraną grubo). Był z nami długo i dopiero gdy doszedł do rodziny pies, żółwia odkupił ode mnie sklep, w którym go kupiłam.
  Miłego, ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A, bo Wasz to z gatunku "czołg" - innymi słowy, wegetarianin. Lolek to żółw czerwonolicy - z gatunku "U-boot". Drapieżny i notorycznie mięsożerny. Zieleniy w ogóle nie je - nawet takiej ekolologicznej, z własnej działki. Czasem, od wielkiego święta, poskubie trochę ogórka, ale wcina głównie mięso. Głównie drobiowe, albo rybę, bo to w naturze najprędzej zdobywa. I spokojnie, to nie panga, karmiona antybiotykami - dostał dorsza, przywiezionego przez Pana Leśniczego z Norwegii, gdzie ten własnoręcznie go złowił, na pełnym morzu. Poza tym, daliśmy mu też trochę pokarmu suszonego: larwy gammarusa i specjalną, suchą karmę dla żółwi wodnych

   Usuń
 5. Nie panikuj! Żółw też człowiek! Po prostu chce przeczekać marsz zapowiadany na 13 grudnia.
  Z Lolkiem poczekaj do 14- go. Nie wiem, co z Mieczysławem, ale sprawdź co z Elwirą, Angeliką, Jessiką i Patrycją (mrówkami faraona). Jeżeli i one są jakieś osowiałe, to uciekaj z mieszkania, kieruj się na Hawaje, albo też do Rio, gdzie ananas dojrzewa, gdzie dziewcząt bez liku nie nosi staników, gdzie szanty się gra i śpiewa!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przecież u nas marszu nie będzie. Będzie tylko oficjalne złożenie kwiatów pod tablicą, poświęconą ofiarom stanu wojennego - tak zapowiedzieli miejscowi włodarze. Marsz będzie w dalekiej Warszawie i niech się o to tamtejsze żółwie martwią.
   Mrówek faraona u mnie nie ma. Nic dziwnego, skoro nie ma samego faraona. Wprawdzie w pracy nosiłem przez pewien czas ksywę "Ramzes", ale chyba już o tym zapomnieli.
   I ani Hawaje, ani Rio - mnie się marzą Karaiby.

   Usuń
 6. Mieczysłam, nie Mieczysłasw, u mnie bu nie pomieszkał... ja nie przepadam, ale Młoda (która jest młodsza od Starszego, to taka infomacja dla Twoich badań nad młodszymi) to już by walizki pakowała ze słowami: "albo ja, albo on"... no przecież dziecka z domu nie wypuszczę na ten straszny świat... :)
  a na Lolkach się nie znam...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A u mnie mieszka i świetnie się dogadujemy. Najpierw wisiał nad łóżkiem, ale go poprosiłem (grzecznie!), żeby się przeniósł, bo grozi to atakiem paniki ze strony zarówno Młodszego, jak i Koleżanki Małżonki. I co? JEszcze tego samego wieczora przewędrował nad szafę i tam zakotwiczył. I jak tu go nie kochać?

   Usuń
 7. Wzruszyłeś mnie opowieścią o udomowionym pająku. Kiedyś będąc na wczasach zaprzyjaźniłem się z pająkiem. Mieszkał na zewnątrz okna. Dokarmiałem go łapiąc muchy i dociskając do jego sieci. Uwielbiałem przyglądać się, jak je zabijał i pożerał. Sam pająk był coraz piękniejszy i tłustszy. Ale pewnego ranka nie było go, tylko dziura wyszarpana w sieci. Pożarł go pewnie ptak. Utraciłem przyjaciela...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie wspomagam Mieczysława, bo nigdy nie wiem, która mucha jest udomowiona, a która jest nieproszonym gościem. Jakoś ich od siebie nie odróżniam. Jeszcze bym mu Andrzeja dał na pożarcie i Młodszy przestałby się do mnie odzywać!

   Usuń
 8. Z pająkami i świerszczami do weta nie chodzimy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlaczego? Że drogo? U mnie rodzina droższa pieniędzy!

   Usuń
 9. Pająk nie pająk, a jednak dziki lokator i żyje na krechę. Skąd wiesz,że Ci nie wynosi z lodówki, albo i co gorszego nie robi jak pójdziesz do pracy lub wyłączysz światło. Ja bym tam taka ufna nie była , no i co ,że posłuszny, może tylko udaje. Bądź czujny, licho wie co on potrafi i kim jest. Ha.

  OdpowiedzUsuń
 10. No to ja mam do kompletu chorego psa. Prawdziwego. Na prawdziwą, nie wyhibernowaną chorobę:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie budzę naszego żółwia, śpi już od Listopada. Coś tak po 10 latach rzeczywiście mu się odmieniło i teraz zimą śpi. Na początku wsadzałam w ciepłą wodę, potem pod nos witaminy, łaskawie coś zjadł. Teraz na początku zimy coś próbuję jak zawsze, ale on się usadawia pod żarówką i od czasu do czasu zmienia boczek :) i śpi. Gdy widzę jakiś ruch, lecę z zieleniną, bo nasz żółw tylko zieleninę lub jajeczko na twardo. Nie budź niech śpi aż do wiosny Marzec początek Kwietnia. Wiosną wsadź w wodę rozgrzej bardzo ciepłą, nasmaruj pancerz oliwą z oliwek i daj porządnie jeść spróbuj może zje trochę zieleniny. Nasz ma coś około 25 lat, przybył gdy dziewczę małe było, Mieczysława pewnie małżonka nie zostawi w spokoju. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Przedwczoraj obserwowałam na oknie biedronkę. Niestety zeszła z okna i padła ofiarą naszych nóg - niechcący bo nie było jej widać na ciemnej podłodze.
  Pająki w domu mają się dobrze, a tu nie ma.
  Życzę zdrowia żółwiowi i Mieczysławowi! :)))
  I udanych świąt.

  OdpowiedzUsuń
 13. Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, Przyjmij proszę najserdeczniejsze i z głębi serca płynące życzenia:
  Zdrowia i radości, spokoju ducha oraz pomyślności w realizacji nawet najskrytszych marzeń w Nowym 2015 Roku.

  OdpowiedzUsuń
 14. Wszystkiego dobrego Nit na Święta , Zimowe przesilenie( sol invictus) i Nowy rok.
  ALW

  OdpowiedzUsuń
 15. było tak od razu, że czerwonolicy... bo w przypadku lądowego /grecki, kazachstański/ rzeczywiście może się szykować do hibernacji, ale wtedy należy go umieścić w chłodzie, bo jak zaczniemy go dogrzewać, to przyspieszymy mu metabolizm i jego organizm sam siebie "zje"...
  ale gdy mowa o żółwiu czerwonolicym, to mój komentarz kompletnie traci sens... one podobno też czasem hibernują, ale nie od zimna, tylko od suszy, czyli najlepiej skonsultować temat z wetem, ale takim z zoo...
  pozdrawiać i wesołych świąt...

  OdpowiedzUsuń
 16. Wesołych Świąt Ni, a w Nowym Roku spełnienia marzeń i radości, radości, radości!!

  OdpowiedzUsuń
 17. Puk, puk...? Powiadają, że jeden niedowiarek drugiemu co najwyżej może na Święta zyczyć Świętego... Spokoju...:) Pomimo tego ośmielę się jeszcze pożyczyć i zdrowia, by jak najwięcej, a i chwil szczęśliwych i pomyślności nieskąpo…:)
  Kłaniam nisko:)

  OdpowiedzUsuń
 18. Ja mam arachnofobię. jak widzę pająka to wrzeszczę. w nadziei, że sie przestraszy i ucieknie ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. No cóż, mój hibernuje na...kubku. Taka odwieczna ...mądrala z niego. I stale mnie napomina: ZWOLNIJ.
  A kolonia pająków, którą próbowałam podhodować (w holu) do wiosny, nagle zniknęła. Pewnie dlatego, że szczotka na długim kiju znalazła się w jakiś nieodpowiedzialnych rękach...;)

  OdpowiedzUsuń