Sentencja


Wszystko płynie... Ale nie sądzę, żebym to wszystko chciał wyłowić!

Informacje dla Gości

INFORMACJE DLA GOŚCI

Ponieważ nikt nie jest w stanie sprawdzać na bieżąco całego bloga, wprowadziłem moderację komentarzy do starszych wpisów. Nie zdziwcie się więc, jeśli Wasz komentarz nie pojawi się tam od razu. Nowe wpisy można komentować normalnie, tak jak dotychczas - bez moderacji.


wtorek, 24 grudnia 2013

Gdy zabłyśnie druga gwiazda...

         Pierwsza gwiazda, jaką dziś ujrzycie, najprawdopodobniej wcale nie będzie gwiazdą.
 
     Mówią o niej „Gwiazda Zaranna”, bo świeci jasno tuż przed świtem, gdy inne gwiazdy stają się niewidoczne w blasku wschodzącego słońca. To siostra naszej Ziemi – Wenus.
 
     Jak wszyscy doskonale wiemy, a jeśli nie wiemy, to się nie przyznajemy, bo wstyd, Wenus krąży na drugiej orbicie od Słońca, a Ziemia na trzeciej. Stąd, jeśli chcemy poszukać Wenus na niebie, musimy zwrócić się w stronę Słońca. Nigdy nie zobaczymy jej po przeciwnej stronie – zawsze będzie towarzyszyła naszej gwieździe macierz tej. Rankiem ujrzymy ją na wschodzie. Wieczorem – na zachodnim niebie. Bywa, że wyprzedza Słońce – wtedy ujrzymy ją rano. Ale bywa też, że Słońce jej ucieka – wtedy można ją zobaczyć wieczorem.
 
     Teraz jest akurat w pozycji „za Słońcem” – to znaczy, wschodzi później niż Słońce i później od niego zachodzi. Zatem mamy małe szanse, aby zobaczyć ją rankiem – jest za to doskonale widoczna wieczorem. I jeśli będziemy wyglądali pierwszej gwiazdki, to najprawdopodobniej ją właśnie ujrzymy jako pierwszą bowiem będzie wtedy najjaśniejszym na niebie obiektem – Zaraz po Airbusach i Jumbo-Jetach.
 
     Zanim zasiądziecie do wigilijnej wieczerzy, pamiętajcie, że w tym roku trzeba czekać na DRUGĄ gwiazdę – bo pierwsza gwiazdą nie jest.
 
     Ale za to, gdy druga gwiazdka zaświeci…
 
 
     Życzę Wam wszystkim miłych i spokojnych Świąt.

 

12 komentarzy:

 1. Nie obiecuje ze bede dzisiaj obserwowac niebo ale za zyczenia dziekuje I wzajemnie zycze udanych Swiat I wspanialego N. Roku.
  A takze niezapomnianego Sylwestra.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdrowych i spokojnych Świąt oraz dużo radości ze spotkania z najbliżsyzmi i dalszymi życzy Danusia

  OdpowiedzUsuń
 3. Wesołych Świąt, zacny Nitagerze! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Samych szczęśliwych chwil w święta w rodzinnym gronie.
  A ja szukałam wczoraj Wenus prawie na wsi za miastem, chyba - znalzalam wiedząc już że to nie jest gwiazda. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. To wszystko wyjaśnia, bo właściwie ludzie wyglądają tej gwiazdki dużo później niż Wenus jest już na niebie - czyżby działali intuicyjnie, tradycja zadziałała za nich, czy może z wygody udawali, że tej "pierwszej" nie widzą, chcąc do kolacji usiąść o dogodnej dla siebie porze?

  OdpowiedzUsuń
 6. To już "po ptokach", ale na przyszły rok, może się przydać. Wenus (podobnie jak inne planety) nie migocze, w przeciwieństwie do tych wszystkich innych mrugających gwiazdek. A "kilka" ich jest, to możemy sobie wybrać. :) Wesołych (nadal) Świąt. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. No to pieknie się złozyło, bo jak zobaczyłam pierwszą gwiazdkę to byłam jeszcze w drodze i przyspieszyłam kroku mysląc "spóźniłam się", tymczasem okazuje się, ze najprawdopodobniej akurat weszłam na czas razem z pierwszą prawdziwa gwiazdką :) nieustająco wesołych świąt, Nit :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wszelkiej w Nowym Roku Waszmości życzę pomyślności i zdrowia:)
  Kłaniam nisko:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Witaj w Nowym Roku :)
  Wszelkiej pomyślności życzę :)
  Zapraszam na rocznicowy post do mnie :)
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Szczęśliwego Nowego Roku!:) Pozdrawiam. Caffe

  OdpowiedzUsuń
 11. Spokojnego Nowego Roku- mniej zapracowanego, z dużą ilością czasu dla Rodziny i dla nas, Twoich wiernych czytaczy (wiem , to raczej życzenie z gatunku egoistycznych).
  Miłego, ;)

  OdpowiedzUsuń